Skip to main content

Crisp County High School Learning Today...Graduating Our Future Leaders Tomorrow

Main Menu Toggle
Please Create A Marquee
Latest News » Crisp County students earn honors in Young Georgia Author competition

Crisp County students earn honors in Young Georgia Author competition

Chattahoochee-Flint RESA is proud to announce our RESA-Level Winners and 1st Runner Ups for the Young Georgia Authors Writing Competition 2018-2019!  We are so proud of all of our writers and hope you will join us in congratulating them all!!!

 

The RESA-Level winning entries will be judged at the state level on April 5.  Look for the State-Level Winners to be announced in  April!  Good luck to all of our Chattahoochee-Flint RESA-Level winners!!!!!
 
Kindergarten Winner:  Devon Goodall of Furlow Charter School 
Kindergarten 1st Runner Up:  Livvey Hamilton of Crisp County Primary School
 
1st Grade Winner:  Advika Karan of Double Churches Elementary
1st Grade 1st Runner Up:  Andrew Goodman of Furlow Charter School
 
2nd Grade Winner:  Alexis Lewis of L. K. Moss Elementary School
2nd Grade 1st Runner Up:  Neyla Howard of Furlow Charter School
 
3rd Grade Winner:  Kayla Parker of Macon County Elementary School
3rd Grade 1st Runner Up:  Luke Stevens of Crisp County Primary School
 
4th Grade Winner:  Savannah Thomas of Britt David Magnet Academy
4th Grade 1st Runner Up:  Makeba Shakoor of Randolph County Elementary School
 
5th Grade Winner:  Hailey Cox of Crisp County Elementary School
5th Grade 1st Runner Up:  Kamille Price of J. D. Davis Elementary School
 
6th Grade Winner:  Anabelle Mullen of Double Churches Middle School
6th Grade 1st Runner Up:  Amelia Gibbs of Crisp County Middle School
 
7th Grade Winner:  Allison Gardner of Richards Middle School
7th Grade 1st Runner Up:  Kaitlin Clark of Crisp County Middle School
 
8th Grade Winner:  Emily Garcia of Crisp County Middle School
8th Grade 1st Runner Up:  Khayla Truitt of Rainey-McCullers School of the Arts
 
9th Grade Winner:  Hinano Tomlinson of Furlow Charter School
9th Grade 1st Runner Up:  Kimberly Clark of Crisp County High School
 
10th Grade Winner:  Keyara Williams of Americus-Sumter High School
10th Grade 1st Runner Up:  Angellica Barrett of Hardaway High School
 
11th Grade Winner:  Abbygaile Holmes of Crisp County High School
11th Grade 1st Runner Up:  Mattie Lane of Furlow Charter School
 
12th Grade Winner:  Delaiah Harris of Hardaway High School
12th Grade 1st Runner Up:  Breanna Wilkes of Crisp County High School